Wskazania do noszenia rajstop uciskowych

Wskazania do noszenia rajstop uciskowych

Wskazania do noszenia rajstop uciskowych

 

Rajstopy uciskowe stanowią jeden ze sposobów leczenia schorzeń układu krwionośnego, a konkretnie niewydolności żylnej. Oczywiście nie można ich traktować jako środka farmakologicznego, bo nie zastąpią one w żadnym stopniu specjalistycznych leków. Właśnie z tego powodu, nie są one traktowane jako narzędzie do niwelowania wspomnianych wyżej dolegliwości. Czym w takim razie są rajstopy uciskowe? Kiedy wskazane jest ich noszenie i jak je prawidłowo dobrać?

 

Przeznaczenie rajstop uciskowych

 

Rajstopy uciskowe są dedykowane przede wszystkim osobom, których diagnoza wskazuje na niewydolność żylną oraz tym, którzy znajdują się w grupie ryzyka schorzeń układu krwionośnego. Zalecane są w sytuacji, gdy na nogach obserwuje się obrzęki, pajączki czy żylaki. Uczucie ciężkich nóg oraz chronicznego zmęczenia, również związane jest z tego rodzajem schorzenia. Najczęściej takie objawy występują u osób pracujących przez dłuższy czas w tzw. pozycji wymuszonej. Wyobraźmy sobie stomatologa, który przez parę godzin stoi nad unitem i wykonuje ruchy właściwie tylko za pomocą rąk. Podobnie sprzedawcy w sklepach odzieżowych, którzy podczas całej swojej zmiany muszą stać. Takie obciążenie dla nóg, nie może skończyć się niczym innym, jak ich obrzękiem. Jednak nie tylko praca i ruch powoduje takie problemy. Niektóre osoby są niestety obciążone genetycznie, w związku z czym, istnieje u nich dużo wyższe ryzyko wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości żylnych. 

Często mówi się również, że osoby podróżujące w samolotami, są narażone na powstawanie obrzęków. Ta sama sprawa dotyczy również kobiet w ciąży.

Jak widać, grupa osób, którym dedykowane są rajstopy czy pończochy uciskowe jest naprawdę duża.

 

Działanie rajstop uciskowych

 

Rajstopy uciskowe stanowią specyficzny rodzaj rajstop. Są one znacznie bardziej elastyczne, a ich rolą jest, jak można się domyślić, wywarcie odpowiedniego nacisku na nogi, dzięki czemu stymuluje się przepływ krwi w żyłach.

Stosuje się je zwłaszcza w przypadku niewydolności żylnej nóg lub oczywiście profilaktyki. Rajstopy takie często posiadają specjalne szycia oraz wykonane są z innych mieszanek materiałów, aby mogły odpowiednio pełnić swoją rolę. Należy jednak podkreślić to, że nawet najlepiej dobrane rajstopy, nie spowodują zniknięcia żylaków! Zmniejszają one ewentualne obrzęki i poprawiają przepływ krwi, ale nie są w stanie ingerować w układ limfatyczny oraz krwionośny organizmu.

Ze względu na to, że schorzenia nóg przybierają różny poziom natężenia, zaleca się wybieranie rajstop pod względem ich grubości. Rajstopy 20 den będą lepszym wyborem dla osób, które nie borykają się z nasilonymi obrzękami czy dużą ilością żylaków. Natomiast, rajstopy 50 den sprawdzą się lepiej w sytuacji stwierdzonych schorzeń żylnych. 

Istotne podczas noszenia rajstop uciskowych jest to, aby zostały odpowiednio założone. Powinno unikać się wszelkich zagnieceń, gdyż mogą one powodować dodatkowy ucisk na konkretną partię nogi. 

 

Przeciwwskazania noszenia rajstop uciskowych

 

Rajstopy uciskowe pełnią więc bardzo ważną rolę w niwelowaniu skutków obrzęków, czy delikatnych żylaków lub pajączków. Należy jednak mieć na uwadze to, że są wykonane ze sztucznych materiałów. A to oznacza, że jeśli bardzo przylegający materiał będzie w stałym kontakcie z podrażnioną skórą lub poważnymi już zmianami skórnymi, może to prowadzić do ich pogłębienia. Nie zaleca się noszenia jakichkolwiek rajstop, gdy na nogach znajdują się rany. Tkanina przyklei się, a odczepianie jej będzie naprawdę bolesne. Nie zaleca się również używania rajstop uciskowych przy zdiagnozowanej miażdżycy. Dlaczego? Otóż blaszki miażdżycowe zmniejszają skutecznie przepływ krwi, co powoduje szybsze niedokrwienie nóg. Jeśli taka osoba założy mocno uciskowe rajstopy, może zablokować przepływ krwi w nodze.

 

Rajstopy uciskowe mogą się okazać bardzo przydatne w sytuacji, gdy ktoś boryka się ze schorzeniami układu limfatycznego lub krwionośnego. Istotne jest ich odpowiednie dopasowanie, a także ubranie. Niemniej, podkreślamy ponownie, że nie zastąpią one jednak środków farmakologicznych!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl